Slováci vyhráli skupinu, v boji o čtvrtfinále vyzvou Estonsko

10. prosince 2014, CD

Řezanina s Gálem slaví první úspěch na MS. Vyhráli skoupinu C a v boji o čtvrtfinále vyzvou posledního z "české" skupiny Estonsko.

Lukáš Řezanina vede slovenský národní tým jako kapitán a pod jeho taktovkou se daří. Slováci nejdříve zvládli papírové asijské outsidery Japonsko a Koreu a v přímém souboji již jistých postupujících si to rozdali o první místo ve skupině s USA. Jako první se sice prosadil Forare a poslal zámořský tým do vedení, ale druhá třetina patřila jasně Slovákům. Nejdříve se prosadil právě kapitán Řezanina, jemuž na gól nahrál jeho vítkovický parťák Ladislav Gál, poté se trefili i Kubovič a Pelegrin a pak si dali Američané dokonce vlastní branku. Třígólovou ztrátu se Spojeným státům již dohnat nepodařilo, byť v poslední třetině korigoval Winkler v přesilové hře. Utkání odřídila česká dvojice Černý-Janoušek. Ve slovenském dresu lze pozorovat i další známá jména z české extraligy. Jsou jimi Jan Komínek, Václav Komačka, Marek Koščo, brankář Dominik Turek či trenér Petr Koutný.

V posledním zápase základních skupin se nestřetl nikdo jiný než Švédové a Finové. Domácí favorit se dlouho nemohl prosadit a ve 25. minutě zvyšoval Salo již na 2:0 pro finské vyzyvatele. O minutu později ale snížil Samuelsson a ještě do konce druhé třetiny vyrovnal Malmström. Drama rozhodl až pět minut před koncem jeden z nejlepších hráčů světa Rasmus Enström. Poté vítězství ještě pojistili Galante-Carlström a do prázdné branky Iraeus.

Do bojů o medaile se kromě Slováků z vedlejších skupin probojovali také Spojené státy americké, Dánsko a Kanada. Naopak průšvihem končí letošní mistrovství světa pro Rusy, kteří podlehli ve skupině dokonce i Australanům.