Jan Šebesta: Bez fanoušků bychom byli poloviční

16. dubna 2015, Vlaďka Zoubková

Útočník Jan Šebesta shrnul pocity po uplynulé sezóně a hlavně letošních bojích play-off v obsáhlém rozhovoru.

Vítkovický dres s číslem 17 obléká Jan Šebesta druhou sezónu a patří ke klíčovým mužům týmu. Zejména play-off se Honzovi povedlo na jedničku, když se blýskl skvělou statistikou 7+3! Poprosili jsme Honzu o zhodnocení právě skončené sezóny.

Ahoj Honzo, muži letos skončili svoji cestu za titulem v semifinále. Jak hodnotíš třetí místo a celou sezónu?

Ahoj Vlaďko, nemůžu mluvit za všechny, protože jsme sezónu ještě s trenérem celou sezónu nezhodnotili, jedno je jasné, titul neobhájíme, což jsme si moc přáli, ale vzhledem k celé sezóně, kterou jsme měli jak na houpačce, je třetí místo super!

Letošní ročník byl vyrovnaný, o postavení v tabulce se rozhodovalo až do posledního kola. Do play-off jste šli z třetího místa, což soupeřům dávalo výhodu k výběru týmů ze spodního místa tabulky. Myslíš, že tento faktor mohl ovlivnit vaší cestu ve vyřazovací části?

Určitě to ovlivnilo, kdybychom měli Spartu nebo Ostravu ve čtvrtfinále, tak máme postup asi lehčí než série s Chodovem. Co by následovalo v semifinále, to nikdo neví.

Čtvrtfinálová série s Chodovem byla nesmírně těžká, hlavně po fyzické stránce. Prakticky neexistovalo domácí prostředí, oba týmy byly úspěšnější především na soupeřově hřišti. Také se nám zranilo pár klíčových hráčů. Co by jsi řekl ke čtvrtfinále?

Celou sérii hodnotím velmi kladně, dokázali jsme si, že se umíme semknout, i když jsou někteří hráči zranění, a to mi ukázalo, že náš tým má velký potenciál do dalších sezón. Ano, máš pravdu, domácí prostředí nehrálo žádnou roli, ale to je play-off.

V prvním semifinále s Tatranem jste prohrávali o 3 branky, ale nakonec zápas gradoval až v nájezdech, v nichž si Lukáš Souček vedl podstatně lépe než Tomáš Kafka. Vítězstvím 4:5sn jste si připsali první bod v sérii...

Ano, po úvodním zápase jsme vedli sérii 1:0, ale s předvedenou hrou jsme spokojeni nebyli. Sice jsme zápas zvrátili, myslím si, že v tom hrálo roli mnoho faktorů a věděli jsme, že tohle se nám už nestane. Tatran je silný a psychicky odolný tým. Co se týče nájezdů, řeknu to jednoduše. Součovi patří velký dík za celé play-off, předvedl neskutečné výkony! :-)

Do Ostravy jely oba týmy s jedním bodem na kontě. Domácí zápasy jsme odehráli na SH Sareza, kde vládla po oba dny navzdory velikonočním svátkům skvělá atmosféra. První zápas měly stejně jako v Praze v rukou Střešovice, když vedly již o čtyři branky. Snažili jste dotahovat, ale na výhru to nestačilo. Jako rozhodující se staly dva rychlé góly soupeře v úvodních minutách zápasu, kdy jste nechytli začátek. Co se stalo?

Atmosféra byla skvěla, byli jsme moc vděční, že přišlo tolik fanoušků, ale bohužel jsme jim to nevrátili. První zápas jasně rozhodla první třetina. Co se stalo? Asi jsme byli ještě v šatně, opravdu nedokážu říct, byl to velký zkrat. A potom to bylo těžké zvrátit, Tatran si to pohlídal, ne jak v prvním zápase na Vinohradech, my jsme dokázali pouze snížit.

Naopak druhý zápas jste měli od začátku pod kontrolou. I když Tatran dokázal srovnat vedení 2:0, přesto jste opět odskočili o dvě branky. Naneštěstí Střešovice byly na konci zápasu důraznější a dokázaly srovnat. O vítězství nakonec rozhodly nájezdy, v nich byli k naší smůle úspěšnější hosté...

Z mého pohledu byl čtvrtý zápas z naší strany nejlepší, předvedli jsme 55. minut skoro bezchybný výkon a měli jsme ho skvěle rozehraný, bohužel s Tatranem se musí hrát naplno šedesát minut, což se ukázalo jako rozhodující moment, dali slepené góly a šlo se do nájezdů. Rebro nás vychytal a rozhodl jeden gól v naší síti. Je to loterie.

Tatran odjížděl s mečbolem v báglu. Jak těžké bylo po dvou prohrách sebrat síly na odvrácení konce sezóny? Bylo to hop nebo trop..

Přesně jak říkáš, hop nebo konec sezóny. Sebrat síly nebyl problém, měli jsme dva dny volno, v tom bych problém nehledal. Myslím, že jsme byli všichni odhodlaní jet do Prahy vyhrát.

Šestý zápas již doma Tatran nepustil, pro Vítkovice sezóna končí. Jak bys zhodnotil poslední semifinále?

Poslední zápas byl hodně opatrný, jenže opět naše dvě chyby v půlce druhé třetiny nás staly pokračování v sezóně, opět slepené góly, a i když Hajuš snížil do přestávky, Tatran si to pohlídal a na konci nám nezbývalo nic jiného než riskovat, bohužel se to nepovedlo.


Sezóna končí, Superfinále si zahrají Tatran s Boleslaví. Kdo se podle tebe stane mistrem pro rok 2015?

Je to těžké soudit, pro Boleslav je to první Superfinále, pokud nebudou v zápase vést, tak to bude pro ně problém, někteří hráči to nemusí ustát. Bude záležet na mnoha faktorech, ale dle mého názoru vyhraje Superfinále Tatran.

Po sezóně se s námi rozloučí Lukáš Veltšmíd s Juliem Jousim, ale máme hodně mladých, nadějných kluků i stálic v týmu.....

Prvně asi k Julemu, myslím, že nám všem prospělo jeho angažmá. S jeho chutí do hry, stylem hry a odhodláním nechat v zápase všechno by si jsme si měli vzít ponaučení do další sezóny. Jako člověk je skvěly, je pro každou srandu, a i když někdy komunikace vázla, mimikou se dá domluvit všude :D. Osobně jeho působení u nás hodnotím velmi pozitivně :-) Dalo se čekat, že Lukáš Veltšmíd odejde a nikdo mu to nemá za zlé. Má spoustu zkušeností na mezinárodní úrovni a je jenom dobře, že si zahraje v cizině. Především nabere zkušenosti do osobního života, ale i florbalově nebude rozhodně strádat, jde do velmi kvalitního klubu. O kádru na příští rok je brzo mluvit, nikdo neví, co bude a jak bude naše sestava vypadat.

Hraješ ve Vítkovicích druhou sezónu, hlavně play-off ti vyšlo na výbornou, ve statistikách jsi se umístil na desátém místě, jako druhý hráč Vítkovic za spoluhráčem v lajně Lukášem Hájkem. Jak si v útoku rozumíš s oběma Lukáši, Hájkem a Řezaninou?

Máš pravdu teprve moje druhá sezóna ve Vítkovicích. Statistiky jsem nesledoval, takže nevím, který jsem skončil, desáté místo je super! Lajna mi sedí, začali jsme hrát spolu v loňské sezóně a trenér ji tak chtěl nechat. S Hajušem se znám od mala, takže vím co od něho čekat, je to střelec týmu, tím pádem i lajny. Žigy je hráč do kombinace, hodně u hry přemýšlí a jeho nahrávky mají smysl, má někdy svoji hlavu, ale všechno si jde vysvětlit.

Jsi bývalý hokejista. Myslíš si, že máš díky tomu nějakou výhodu? Proč vyhrál florbal?

Neumím sebe hodnotit, nechal bych to na druhých, ale mám navrch asi v osobních soubojích, dokáži si pokrýt míček a ustát souboje. A docela mi to jde před bránou. Jsem zvyklý z hokeje chodit před bránu a clonit gólmanovi, vštípil mi to do stylu hry trenér Jakub Petr. (Trenér HC Vítkovice a repre 20). Florbal hraji od malička, tím že jsem skončil s hokejem ve svých 19 letech, vrhl jsem se pouze na florbal a nelituji.

Na čem je třeba zapracovat přes letní přípravu, abychom byli silnější?

Prohráváme moc osobních soubojů, myslím že to bychom měli zlepšit do příští sezóny. No a samozřejmě běhat, běhat, běhat a makat co to jde!

Tvůj bratr Jiří také působil ve Vítkovicích, nyní postoupil s MVIL do 1. ligy. Podporujete se navzájem?

Trošku mě mrzí, že nedostal prostor ve Vítkovicích, ale to je na trenérovi. Fandil jsem mu, dříve jsem za MVIL hrál, takže jim fandím a moc jsem jim přál, ať se tam dostanou. Podpora nevím, brácha je flegmoš, některé věci tak neřeší jak já :D , ale už jsem si zvykl.

Jak relaxuješ ve volném čase, chystáš se vyčistit si hlavu od florbalu?

Momentálně se chystám na státnice a obhajobu BC, takže asi takhle čistím hlavu. Přes týden jsem v Olomouci skrz školy, chodím běhat, občas za přáteli. Doma jsem s rodinkou, posilovna nebo cokoliv jiného, jsem pro každou špatnost. Konečně je počasí na chalupu, tam už se těším na čistý vzduch. Florbal teď zřejmě vypustím z hlavy na nějakou dobu!

Honzo, děkuji za rozhovor, gratuluji k bronzové medaili, přeji hodně štěstí a úspěchů v nové sezóně! :)

Nemáš za co. Tobě taky děkuji za celou sezónu a největší dík patří našim fandům, bez nich bychom byli poloviční! :-)

 
 

Zápasy

Pondělí 30.11.2020
 
So 5.12.Vítkovice - Hattrick Brno 16:00
Ne 6.12.Vítkovice - Liberec 16:00

Bleskovky

VSTUP DO KIS

Pro vstup do klubové informačního systému (KIS) z menu PRO ČLENY a dále vyberte z menu Sekce pro členy. Nebo klikněte ZDE
Pá 11.9.

11.9 zrušené tréninky

Z důvodu basketbalového turnaje na SC Dubina jsou zrušené všechny tréninky v pátek 11.9.2020
So 5.9.

Soustředění v Rožnově

Stále se můžete přihlásit na letní soustředění Vítkovic v Rožnově pod Radhostěm - poslední volná místa - více v článku ZDE
Po 8.6.

Tabulka

P. Tým Z S B
1. Vítkovice 10 93:44 30
2. Tatran Teka Střešovice 7 58:31 17
3. Chodov 8 43:44 16
4. Předvýběr.CZ Florbal MB 6 51:29 14
5. FBC ČPP Ostrava 10 47:66 14
6. Bohemians 7 59:43 12
7. Sparta 7 29:38 9
8. Black Angels 8 40:50 9
9. Česká Lípa 7 48:54 6
10. Sokoli Pardubice 5 27:42 6
11. FBŠ Hummel Hattrick Brno 8 25:33 5
12. Liberec 6 20:55 5
13. HU-FA Panthers Otrokovice 6 33:43 4
14. Vinohrady 6 30:23 3

Partneři

Tempish MS kraj DAV ExeSport
Copyright © 2020 1. SC TEMPISH Vítkovice & eSports.cz, s.r.o.