Martin Vladař: Holky jsou tu hezké, ale ne jak ty české!

22. října 2010, CD

Je jednou z tváří novodobých úspěšných Vítkovic. Jako kapitán dovedl Vítkovice v roce 2008 poprvé v novém ticíciletí do finále extraligy. Letos se vydal studijně do Finska a momentálně obléká dres jednoho z nejslavnějších finských týmů Espoo Oilers. Usídlil se dokonce v první obraně. Přinášíme rozhovor s Martinem Vladařem.

 

Vladař se ve Finsku vrátil na svůj původní post obránce. S Vítkovicemi získal celkem pět medailí. Dvě bronzové z let 2003 a 2005, dvě stříbrné z let 2008 a 2010 a zlatou z roku 2009. V památném pátém finále 2009 proti Tatranu v hokejové hale Sareza v Porubě si vychutnal aplaus tří tisícovek diváků, když prostřelil střelou po zemi brankáře Kafku. Dával vedoucí branku na 3:2.
      Byl benjamínkem české reprezentace na MS 2004, z něhož si odvezl historické stříbro pro Českou republiku.

      Nyní nastupuje v týmu Espoo Oilers, čtyřnásobného mistra Finska (1999, 2002, 2003, 2006) a čtyřnásobného medailisty Poháru mistrů. Nejblíž celkovému vítězství byli v roce 2004, kdy nestačili až ve finále na Pixbo Wallenstam (7:10). Na své poslední štaci v Poháru mistrů ve švédském Warbergu v roce 2007 vybojovali bronz.ˇ
      V loňském ročníku nejvyšší finské ligy vypadli ve čtvrtfinále s SC Classic.

 

Martine, jak se ti žije ve Finsku?
"Ahoj CD, posílám pozdrav do Vítkovic. Nejprve bych Ti rád popřál hodně pohody ve svazku manželském a doufám, že se jednoho dne dočkáme pokračovatele slavného rodu Sladkých v modrobílém dresu!"

Díky :) Jak trávíš volný čas mimo florbal. Jak jde škola? Vyděláváš si nějak?
"Většinu mimoflorbalového času trávím ve škole a odpočinkem doma. Trénuje se tady pětkrát týdně, k tomu zápasy, které se někdy hrajou v týdnu, někdy o víkendech, takže je to časově náročné. Samozřejmě si čas od času, když mi to florbal dovolí, zajdu splnit své společenské povinnosti s mými spolužáky z Erasmu.
Co se týče práce, tak zatím jako každý výměnný student pobírám dotaci od Erasmu a rodičů, Oilers mi poskytli přístřeší, takže do práce půjdu až v závisloti na tom, jestli tady zůstanu i po Vánocích, nebo ne. Takže se dá vlastně říci, že v současnosti profesionální hráč a student :)."Jak ses vlastně dostal do Oilers, jednoho z finských velkoklubů, čtyřnásobného mistra? Do Finska jsi přece nešel cíleně za florbalem. Popiš nám cestu jak se vše "semlelo".
"Cesta do Oilers byla trošku kostrbatá. Po akademickém mistrovství jsem věděl, že mám schválen pobyt v Helsinkách v rámci Erasmu, takže jsem se rozhodoval co s florbalovou kariérou. Probral jsem to s rodiči a pár spoluhráči a rozhodl se, že se pokusím splnit si sen a zjistit, jestli mám na to hrát finskou ligu. Na závěrečné recepci po akademickém mistrovství jsem se bavil s Patrickem Wardim (kapitán Oilers), tak jsem mu napsal, jestli mi nemůže poradit, kde bych v Helsinkách mohl zkusit hrát. On později přiznal, že si mě nepamatoval, protože se náš rozhovor udál v pokročilých hodinách a po turnaji byl samozřejmě každý unaven, ale vygooglil si o mě nějaké informace, zeptal se Pasi Tilandera, který byl u České reprezentace v době, když jsem ještě za repre hrál, ten mu dal dobré reference. Potom se mi ozval Jaakko Hintikka (býv. kapitán finské reprezentace a nejslavnější hráč Oilers), který působí v roli hráčského agenta u Oilers a věci nabraly rychlý spád."

Jak tě v klubu přijali? Jaká je v Espoo parta oproti např. Vítkovicím?
"Oilers má v současnosti hodně mladý tým, ve kterém vládne přátelská atmosféra a zdravá konkurence. Oproti Vítkovicím je rozdíl ten, že v tomto týmu je i několik hvězdných a zkušených, starších hráčů na světové úrovni, jako Jouni Vehkaoja, Oscar Haninen, Markus Olkkonen, kdežto ve Vítkách jsou skvělí hráči, kteří zkušenosti ještě pořád sbírají a hlavně se sebevědomín na tom nejsou tak dobře, jak by měli být."

Kolik prostoru dostáváš na hřišti, jsi s tím spokojený?
"Ze začátku to moc slavně nevypadalo, zvykal jsem si na odlišný herní styl, hokejku, ale poté jsem se definitivně usídlil v obraně, kam jsem se díky bohu vrátil po několika letech a všechny dosavadní zápasy, kromě dvou třetin proti Pori, jsem odehrál v první lajně, takže jsem nadmíru spkojen."

Do kdy ve Finsku budeš? Stihneš se do Vítkovic vrátit třeba na play-off nebo tam strávíš celou sezonu? Nebo ještě víc?
"To je otázka, na kterou by mě odpověd taky zajímala, předsezoní dohoda s Oilers je nastavena tak, že si po začátku soutěže sedneme a pokud bude oboustranná vůle pokračovat, tak zůstanu do konce sezony, to znamená že během příštích dnů by se mělo rozhodnout."

Kde přesně leží Espoo? Máš to daleko do Tampere za ostatními "Vítkovičáky" Brusem, Sladkým, Lehtinenem, Mustakalliem?
"Espoo je součástí aglomerace tří měst, které jsou spojeny do jednoho celku - Helsinki, Vantaa a Espoo, ale já to mám blíže do centra Helsinek. Bydlím opravdu v krásném prostředí kousek od moře se spoustou zeleně. Do Tampere za klukama to je dvě hodiny autem, už jsem měl možnost se se všemi vidět a návštěvy budou pokračovat i do budoucna. Minimálně musím odčinit prohry Vítkovic proti JYP (Javyskalla - domácí hokejový klub Turkky a Tumpiho) v NHL 11 a plánujeme společně s Turrem sledovat kluky na floorball tour, která se odehraje v hokejkové hale Espoon Blues."

Hecujete se nějak na hřišti, když proti sobě nastoupíte?
"Hecování probíhá spíše před zápasy na facebooku, na hřišti spíše prohodíme pár slovíček v češtině. Tuto středu se první kolo "nejdůležitějších zápasů sezony" uzavřelo, vyhráli jsme s Nokianem i s Tomášem, takže si ted užívám na výsluní, ale uvidíme, jak to dopadne v druhé části sezony. Koovee proti nám hrálo dobře, nebýt jejich první lajny, která měla -7, tak vše mohlo dopadnout jinak. Za zmínku snad jen stojí úsměvná situace, kdy mě Turkka ze srandy poštuchoval hokejkou mimo hru, pro což neměl moc pochopení rozhodčí, který si toho náhodou všimnul a Turre mu pak musel vysvětlovat, že to nebylo na vážno."

Co říkáš na senzační umístění Vítkovic na Poháru mistrů? Nemrzí tě, žes ještě chvilku v týmu nevydržel?
"Cestu Vítkovic jsem pečlivě sledoval, dokonce jsem na důležité zápasy musel odbíhat na rychlý net do knihovny a jsem na kluky pyšný! Chvilku mě to mrzelo, protože je to poslední druh medaile, který mi ještě chybí, ale kdybych zůstal, tak by třeba vše dopadlo jinak, takže toho rozhodně nelituji! Jen doufám, že si kluci vezmou z toho turnaje potřebné sebevědomí a pochopí, že v české lize musí každého sfouknout jako svíčku!" 

Poslední otázka pro odlehčení. Jaké jsou finské holky a finské pivo? :)
"To, že v každé větší hospodě mají čepované české pivo ukazuje na kvalitu toho finského, navíc cena pohybující se od 4 do 7 eur za 0,4 l mu na oblibě určitě nepřidá, takže jakýkoliv fanda piva, který se zde hodlá vypravit, by se měl předzásobit, nebo minimálně občas zaskočit na trajekt do Tallinu, kde se dá pořídit za normální cenu. Holky jsou tu hezké, ale ne tak, jak ty české!"

 

Text: Roman Sladký
Foto: Roša, archiv Martina Vladaře

 
 

Zápasy

Čtvrtek 23.9.2021
 
Ne 26.9.Vítkovice - Hattrick Brno 18:00
Út 28.9.Otrokovice - Vítkovice 18:00

Bleskovky

VSTUP DO KIS

Pro vstup do klubové informačního systému (KIS) z menu PRO ČLENY a dále vyberte z menu Sekce pro členy. Nebo klikněte ZDE
Pá 11.9.2020

11.9 zrušené tréninky

Z důvodu basketbalového turnaje na SC Dubina jsou zrušené všechny tréninky v pátek 11.9.2020
So 5.9.2020

Soustředění v Rožnově

Stále se můžete přihlásit na letní soustředění Vítkovic v Rožnově pod Radhostěm - poslední volná místa - více v článku ZDE
Po 8.6.2020

Tabulka

P. Tým Z S B
1. Tatran Střešovice 3 23:10 9
2. Bohemians 3 26:16 9
3. Předvýběr.CZ Florbal MB 3 21:11 7
4. Black Angels 3 16:11 7
5. Vítkovice 3 23:14 6
6. FBC ČPP Ostrava 3 19:12 6
7. Sparta 3 16:13 6
8. Chodov 3 15:18 4
9. Navláčil Panthers Otrokovice 3 18:17 3
10. Liberec 3 11:16 3
11. Sokoli Pardubice 3 15:24 3
12. FBŠ Hummel Hattrick Brno 3 12:21 0
13. Česká Lípa 3 13:24 0
14. Vinohrady 3 5:26 0

Partneři

Tempish MS kraj DAV ExeSport
Copyright © 2021 1. SC TEMPISH Vítkovice & eSports.cz, s.r.o.