Míček je kulatý, děrovaný a hlavy náctiletých dívek mnohdy k nepochopení, říká Tomáš Martiník

17. března 2017, Vlaďka Zoubková

Rozhovor s trenérem juniorek před nejdůležitější částí sezóny. Povede se cesta k vysněnému titulu?

Zkušený trenér Tomáš Martiník vede vítkovické juniorky třetí sezónu. Mladé hráčky válí, základní část vyhrály s desetibodovým rozdílem před loňskými mistryněmi z ostravského FBC. Před začátkem čtvrtfinále s Litvínovem jsme si popovídali nejen o play-off, ale také o ženských složkách ve Vítkovicích.

O víkendu začíná čtvrtfinále play-off juniorek. Vítkovice do něj vstupují jako vítězky základní části. Jak bys dosavadní výkony zhodnotil?

Jsme rádi za to, jakým způsobem jsme základní část ligy zvládli. S převážnou většinou zápasu jsem spokojen, prohráli jsme jen jednou. Prezentovali jsme se aktivní útočnou hrou, většinou jsme soupeřky jasně přehrávali, jak na míčku, tak i střeleckou aktivitou. Juniorská "vrcholová" soutěž byla letos nová a my jsme se k ní snažili přistoupit, co možná nejzodpovědněji. První místo po základní části je super, ale teď to začíná od nuly a není prostor na zaváhání.

S ženskými složkami se ve Vítkovicích pracuje na nejvyšší úrovni. Stejně jako v nejvyšší soutěži žen, také juniorky procházejí sezónou suverénně, obě družstva prohrála pouze jednou. V čem je hlavní důvod takové dominance?

S ženskými složkami se ve Vítkovicích pracuje a to podle mě velmi slušně. Především se s nimi chce pracovat a pár lidem není ženský florbal lhostejný. A protože je těch lidí čím dál víc, tak roste i výkonnost všech vítkovických ženských týmů. O "A" týmu žen netřeba moc mluvit, juniorky se teď zabydlely ve špičce a vypadá to, že by to mohlo nějakou dobu pokračovat, mladší dívčí týmy rovněž dokazují svou rostoucí výkonnost. U ženských týmu obecně platí, že potřebují vedení. A to ne lecjaké. Prostě člověka, kdo se o tým stará, vede ho a je tam jasným pánem. Kdo dokáže holky zblbnout, kdo dává pravidla. Pak holky získá na svou stranu a ty začnou fungovat. Prostě zapáleného "blázna". No a ve Vítkovicích pár takových už nějakou dobu je a proto to teď funguje.

Stejně tak se ve Vítkovicích rozrůstají mládežnické dívčí týmy. Před dvěma lety při našem posledním rozhovoru, se teprve zakládaly týmy elévek i mladších žaček a od té doby se členská základna mladých florbalistek výrazně rozrostla. Jsi spokojen s tím, že o florbal má zájem stále více slečen?

Bylo na čase s tím něco dělat a jsme rád, že to jde s dívčí mládežnickou složkou nahoru. Základna se rozrůstá, holky mají zájem a to je dobře. Trošku problém vidím v tom, že mnohé holky začínají úplně od začátku, nemají s florbalem téměř žádné zkušenosti a třeba ve 12-13ti letech už to bývá problém začínat. Více se hlásí právě ty začínající holky, které prostě chtějí začít nějak sportovat a florbal je zajímá než ty, které už mají sportování v krvi. Takže musíme sportovně a florbalově spíše vychovávat. Radost mi třeba dělají elévky, tam ty šikovnější holčičky rychle rostou a začíná to vypadat zajímavě. A nejen u elévek, pár šikovných talentů se najde ve všech týmech. Budeme se snažit s holkami pracovat a nechejme se překvapit, co se z nich nakonec "vyklube".

Vraťme se k play-off. Za soupeřky jste si vybrali sedmý tým sezóny, Bivojky Litvínov. Můžeš soupeře charakterizovat? Jaký průběh série očekáváš?

Očekávám zápasy hodné play-off. Doufám, že s patřičnou kulisou a od hráček s maximální snahou o vítězství. Litvínov jsem si vybral proto, že víme, co od něj můžeme očekávat a víme, kdo proti nám stojí. Je to převážně mladý tým, ve kterém hrají prim 2-3 rozdílové hráčky. Hrají víceméně konsolidovaně, kádr totiž nemají moc široký. V základní části jsme je dvakrát porazili, jednou celkem jasně, v Litvínově jsme se ovšem střelecky trápili a nadřeli se o dost více. Uvidíme.....když budeme hrát co umíme a přistoupíme k zápasům natěšeně a s čistou hlavou, jsem optimistický.

Litvínov má v kádru šikovné střelkyně, Otcovská s Havlínovou jsou na předních místech střeleckých tabulek. Jak na ně vyzrát?

Ano, na těchto dvou to v Litvínově stojí a jejich, co nejlepší eliminování, bude klíčem k úspěšným výsledkům. Hrají spolu, ví o sobě, doplňují se. Víme co umí, Havlínová je do kombinace, rozehrávky, technická hráčka, Otcovská se výborně orientuje kolem brány, je silná na míčku, s chytrou finální nahrávkou. Bude to o soustředěnosti, nepodcenit žádnou maličkost a neubírat pozornost jen na tyto dvě. I my máme velké osobnosti a troufnu si říct, že i vyrovnanější kádr. Myslím, že víme jak na ně, teď jen to dokázat na hřišti.

Tři týdny jste nehráli ostrý zápas. Myslíš, že delší pauza je výhoda nebo spíše nevýhoda a jakým způsobem jste delší odpočinek využili?

Juniorská liga se hraje ve 14ti denním formátu, takže nehrát zápas 3 týdny, zase takový problém nebyl. Odpočinuli jsme si, a navíc teď byly jarní prázdniny, hodně hráček bylo na horách apod., takže to docela přišlo vhod. Zápasy jsme nahradili společnými tréninky s ženským áčkem a tréninkové zápasy s nimi, myslím, připraví velmi slušně. Tam opravdu není čas ani začít přemýšlet....

Po předloňském bronzu a loňském stříbru nemohou být nižší cíle, než titul.....

Ano, po úspěšných minulých dvou letech, nemáme nízké cíle. Chtěli jsme v juniorské soutěži uspět, což se nám zatím povedlo. Teď je naším cílem se dostat do finále a jestli se tam dostaneme, pokusíme se zaútočit až na vrchol. Jenže začíná akce "play-off" a to je zcela něco jiného a ostatní týmy mají hodně podobné cíle jako my. Je to jednoduché, základní část ukázala, že máme na to ligu vyhrát, máme týmovou sílu, patříme asi k favoritům, ale...Míček je kulatý, ještě k tomu děrovaný a hlavy náctiletých dívek mnohdy k nepochopení ;-)

Od letošní sezóny jsi také trenérem juniorské reprezentace, máte za sebou první podnik EFT. Vládne s vystoupením děvčat spokojenost? Můžeš prozradit svoji vizi pro práci u reprezentace?

Práce a možnost být u reprezentace juniorek je pro mě hodně zajímavá a baví mě to. Moje vize je hodně podobná té, kterou se teď nějaký ten rok snažím vytvářet i u vítkovických juniorek. Chci s holkami hrát útočný, aktivní, koukatelný florbal. K mládí patří energie a ta musí být na hřišti vidět. Po ne úplně povedeném EFT (tedy hlavně výsledkově nepovedeném), jsme teď třikrát porazili Švýcarky a naše hra se mi líbila. Hráli jsme hodně dopředu, kombinačně a i s chutí. Uvidíme, jak to půjde dál, celkově jsem optimistický. Mistrovství světa je ještě daleko a uspět i na něm, bude nejenom mým cílem. Teď je ale tématem č.1 - play off juniorské ligy a sobotní zápas v Litvínově. Jedeme tam vyhrát a jasně vykročit k našemu letošnímu cíli.

Tomáši, děkuji za odpovědi a přeji hodně štěstí v play-off!

Také děkuji!

 
 

Zápasy

Neděle 9.5.2021
 
So 12.6.Ml. Boleslav - Vítkovice  

Bleskovky

VSTUP DO KIS

Pro vstup do klubové informačního systému (KIS) z menu PRO ČLENY a dále vyberte z menu Sekce pro členy. Nebo klikněte ZDE
Pá 11.9.2020

11.9 zrušené tréninky

Z důvodu basketbalového turnaje na SC Dubina jsou zrušené všechny tréninky v pátek 11.9.2020
So 5.9.2020

Soustředění v Rožnově

Stále se můžete přihlásit na letní soustředění Vítkovic v Rožnově pod Radhostěm - poslední volná místa - více v článku ZDE
Po 8.6.2020

Tabulka

P. Tým Z S B
1. Předvýběr.CZ Florbal MB 26 214:89 73
2. Vítkovice 26 220:122 67
3. Bohemians 26 201:142 53
4. Tatran Teka Střešovice 26 187:115 52
5. Sparta 26 158:134 48
6. Chodov 26 177:155 48
7. FBC ČPP Ostrava 26 141:144 42
8. Black Angels 26 159:177 37
9. Liberec 26 143:156 36
10. Česká Lípa 26 150:212 27
11. Sokoli Pardubice 26 140:213 22
12. FBŠ Hummel Hattrick Brno 26 104:158 18
13. Vinohrady 26 119:197 14
14. HU-FA Panthers Otrokovice 26 93:192 9

Partneři

Tempish MS kraj DAV ExeSport
Copyright © 2021 1. SC TEMPISH Vítkovice & eSports.cz, s.r.o.