Muži jsou opět ve finále!

29. března 2009, CD

Vítkovice ve třetím semifinále porazily Mladou Boleslav 7:6 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v přesilové hře kapitán Daniel Folta. Finále proti Tatranu Střešovice zahájí Vítkovice domácími zápasy v sobotu 4.4. a v neděli 5.4.. aktualizováno.

Vítkovice jsou po roce opět ve finále! Až neuvěřitelně podobný průběh měla semifinálová série s Mladou Boleslaví. Po dvou domácích vyhraných zápasech, přičemž ten druhý byl pokaždé obrovsky dramatický, Vítkovice dokázaly vyhrát na půdě sokolů před televizními kamerami v prodloužení!!!

Na zápas se přes třičtvrtě republiky vydala i početná skupinka fanoušků, kteří svůj tým po celý zápas notně povzbuzovali! Všem "ultras" včetně dvou slovenských fanoušků patří velký dík!

Rozhodčími utkání byli pánové Černý a Janoušek a vedli si po celý zápas velice dobře. V první třetině se pořádně rozparádili a na trestnou lavici poslali hned pětici hráčů! Vyloučení Jiřího Boušky ještě Vítkovice nepotrestaly, ale následný faul V.Veselého již ranou z dálky ztrestal přesilovkový ostřelovač Jan Jelínek. Velký zápas odehrál domácí útočník Petr Novotný. Svoje představení načal ve 12.minutě, kdy při signalizovaném vyloučení jednoho z Vítkovických našel skvěle Ekla a bylo vyrovnáno. Za další minutu se prosadil Novotný po individuální akci, kdy se najel na střed a tahem prostřelil hned dva Suchánky najednou. Naštěstí se ještě v téže minutě orientoval nejlépe na malém brankovišti Korába Vít Hrubý a pohotově opět srovnal skóre. V 16.minutě nastala kuriózní situace. Rozhodčí vyloučili po rychlé rozehrávce Boleslavi oba týmy za špatné střídání. Dvacet vteřin na to ale putoval na trestnou lavici Jelínek a to se ještě musel modlit, aby za jeho faul nařízené trestné střílení Marcel Suchánek Fojtovi chytil. Stalo se a Vítkovice začaly oslabení tří proti čtyřem. Nestandardní situaci ale vyřešil fantastickým sólem mezi třemi českými reprezentanty Fojtou, Slaným a Novotným vítkovický štírek Martin Vladař a prostřelil i Korába! Unikátní kousek! "To byla klasická situace při oslabení. Podařilo se mi dobře zpracovat dlouhou přihrávku vzduchem od Suchoše (Patrik Suchánek, pozn. red.) a využil jsem nedůsledností bránění Slaného. Když jsem byl za brankou, tak se mi otevřelo prostor jít před ní, tak jsem to vyzkoušel. :)" vysvětlil svůj kousek Vladař (na snímku). V témže oslabení ale natáhl Slaný a Suchánek na jeho střelu nestihl zareagovat. Divoká první třetina tedy skončila smírně 3:3.

Další vyloučený putoval za katr v 27.minutě a byl jím vítkovický Tokoš za sekání. Oslabení sice Vítkovice přestály bez úhony, ale pak se parádním průnikem blýskl domácí Jiří Bouška a zasunul míček pohotově k levé tyči za vysunuvšího se Marcela Suchánka. Ve 35.minutě bylo ale krásné utkání opět vyrovnáno! Chybu ve střídání zmerčil Jelínek a vyslal do sóla Martina Tokoše, který se tváří v tvář Korábovi nemýlil!! Pak mohl opět strhnout vedení na stranu Vítkovic Ťopek, ale po dobré Vladařově práci pumelicí orazítkoval pouze břevno! Bohužel do šaten šli přece jen veselejší Mladoboleslavští. Minelu jinak na beku velmi spolehlivého Tomašíka potrestal Fojta.

Do utkání od začátku nezasáhli reprezentační obránci Folta a Brus, proto musel Milan Tomašík opět zaskakovat na beku. Ve 44.minutě měl dobrou šanci Tokoš, ale střelou tahem těsně minul. Za chvíli ale už k obrovské radosti hostujícího kotle zahřmělo. Nenápadná střela Patrika Suchánka téměř z poloviny hřiště se zastavila až v síti! Ve 49.minutě střílel nebezpečně Lukáš Hrubý, jeho střelu Koráb s námahou vyrazil jen k Petříkovi, ale i ten na Korábovi ztroskotal. Další skvělý zákrok si domácí gólman připsal proti střele Ťopka. V 52.minutě muselo všem přítomným v hale florbalové srdíčko zaplesat. Perfektně sehraný signál v podání první pětky Vítkovic vyústil přihrávkou Sladkého na naprosto osamoceného Martina Tokoše a Vítkovice nádhernou brankou opět vedly! "Byla to klasická "šestka". V televizi to prý vypadalo dobře, já se jen snažil najit volného spoluhráče. Jsem moc rád, že nám po třímesíčním nácvičování a marného zkoušení v zápasech vyšla alespoň jedna standartní situace." ulevil si autor přesného finálového pasu Sladký. Domácí Sokol se na nějaký větší tlak dlouho nezmáhal, až jako blesk z čistého nebe přišel další povedený moment v podání nejlepšího domácího hráče Petra Novotného. Zapomenutý za obranou Vítkovic dokázal nahození Jiřího Boušky na úrovni kolen napodruhé povedeně usměrnit až za Suchánkova záda.
      Zápas gradoval. V 58.minutě se na hřišti objevil ve hře 5 na 5 na pozici křídla vítkovický lídr Folta. Trenér Mrázek do té doby nasazoval vítkovického kapitána pouze na přesilovky. V 59.minutě se řítil dopředu Vladař a byl naprosto nesmyslně faulován domácím kapitánem Motejzíkem. Rozhodčí neváhali ani za této vypjaté situace sáhnout k dvouminutovému trestu. Do konce základní hrací doby ještě Vítkovice přesilovku nevyužily, i když v posledních vteřinách měl postup na hokejce Tomašík, nicméně trest Motejzíka pokračoval i v prodloužení. V něm Jelínek nejprve vystihl naivní Notovného kličku a zahájil vítěznou akci. Po 24 vteřinách čtvrté části pálil opakovaně od modré po Kološově nabití Jan Jelínek, nejrychleji se ve velkém brankovišti po Korábově zásahu zorientoval Daniel Folta a vrhl se po hlavě vstříc vítěznému gólu, vstříc finále!!!

Jelikož Tatran Střešovice, druhý finalista extraligy, získal i český pohár, již teď si Vítkovice zajistily postup do jedné z kvalifikací na pohár mistrů! V případě finálového neúspěchu se bude opakovat situace z loňska, tedy kvalifikace vitězů pohárů silné čtyřky (Švédska, Finska, Švýcarska a Česka). Letos jej hostí Švýcarsko. Mistr ČR postupuje přímo na finálový turnaj poháru mistrů pouze v případě, že švédskou ligu vyhraje AIK Stockholm. Pokud se tak nestane, bude muset i český mistr hrát kvalifikaci.

Vítkovice se utkají ve finále s Tatranem Střešovice v sobotu 4.4. ve 12:55 a v neděli 5.4. v rozhodnutím ČT netradičně již v 10 hodin dopoledne obě na MH DUBINĚ! Srdečně všechny na tento velkolepý florbalový svátek, finále Fortuna extraligy, zveme. Opět po roce se o titul utkají jediní dva mistři ČR ve florbale. Tatran Střešovice a 1. SC WOOW Vítkovice.