Vítkovice jsou ve finále Champions Cupu! Otočily zápas s SB-Pro a vyhrály 5:4 v prodloužení

03. ledna 2019, Michal Dannhofer / Florbal.cz

Vítkovické florbalistky se po čtyřech letech opět dostaly do finále Champions Cupu. Ve švédském Gävle se jim totiž povedlo otočit semifinálový duel s finským SB-Pro, ve kterém po první třetině prohrávaly 0:2. Nakonec zvítězily 5:4 v prodloužení a rozhodující branku vstřelila Dominika Buczek, tedy hráčka, která ještě nemůže hrát českou nejvyšší ženskou soutěž.

Vstup do utkání byl z obou stran velmi ofenzivní a ukázalo se, že klíčovou roli budou mít brankářky Nikola Příleská s Tiltu Siltanen. Obě předvedly hned v prvních minutách několik podařených zákroků a oběma pomohla také branková konstrukce.

Byly to finské florbalistky, které šly do vedení, po deseti minutách se prosadila Heidi Lirkki. Vítkovice byly nadále aktivní, několikrát se do šance dostala například Justyna Krzywak, ale Siltanen odolávala. Když se k tomu v sedmnácté minutě přidalo lehké zaváhání, rázem to bylo 2:0 pro Finky.

Jenže ve druhé části Vítkovice využily svůj potenciál a zvrátily průběh zápasu: po devatenácti sekundách se po rozehrávce prosadila kapitánka Ďuríková, šest minut poté potrestala minelu finské obrany úspěšným únikem ve vlastním oslabení Krzywak a v čase 28:31 Vítkovice rázem vedly po dělovce Šponiarové.

Čtyři minuty před koncem dala čtvrtou branku Husková a s Ostravankami to rázem vypadalo velmi slibně, jejich nadšení ale utnula Karoliina Kujala, která využila dluhý lob do brankoviště.

Ve 45. minutě se povedlo SB-Pro vyrovnat, zásluhou Mirji Hietamäki. Vítkovice následně ubránily klíčové oslabení při vyloučení Šupákové a ačkoliv na obou stranch byly šance, tak další branka již v základní hrací době nepadla.

O všem tak muselo rozhodnout prodloužení. V něm narýsovala ideální kolmici na volnou Dominiku Buczek Enenkelová a polský talent v rozhodující chvíli nezaváhal: v čase 62:44 tak hráčka, která pro svůj nízký věk ještě nemůže hrát Extraligu žen, rozhodla semifinále Champions Cupu. Dlužno říci, že také Michaela Kubečková odehrála až do svého zranění prakticky celý zápas.

Vítkovice se tak ve finále postaví vítězkám duelu mezi IKSU a Churem.