Ženy: Aura domácího prostředí jen na půl

22. října 2007, Dita Ondrejková

V 5. a 6. kole extraligy se ženy poprvé objevily na domácí půdě v MSH Dubina. V sobotu se jim podařilo vysokým skóre deklasovat Bulldogs Brno. Naopak s Olomoucem si poradit nedokázaly a poprvé v sezóně prohrály regulérně na hřišti, nikoli vinou kontumace.

První domací střetnutí si ženy odbyly proti dosud „bezzubým“ bulldočkám z Brna. Ovšem vývoj utkání spíše vypadal, že si Bulldogs nechává narůst nové tesáky.
Z velmi ospalého začátku se probudily právě hostující Brňanky a v čase 5:27 vsítily první branku, jmenovitě Medunová za asistence Girgleové. Na hřišti se přesto v první dvacetiminutovce objevovalo 10 Šípkových Růženek. Snad jedině obě brankářky byly sem tam vyrušeny z poklidného dřímotu pokusem o střelu či únik. Jinak se hra nesla v boji o střed hřiště, přechod byl pro hráčky obou družstev tvrdým oříškem.
Do šatny se odcházelo za nepříznivého stavu pro domácí Vítkovice 0:1.

Jak tvrdé umí být ženy Bulldogs předvedly hned ze začátku druhé třetiny. Kanonýrka Vítkovic Jana Solková se ocitla na zemi po seknutí protihráčky. Za tento zákrok bylo nařízené trestné střílení. Zkušené Zuzaně Macurové se však na zrádném Dubinském povrchu nepodařilo ideálně zakončit a stav utkání se tedy nezměnil. Ani z následné přesilové hry se domácí nepodařilo vystřelit kýženého vyrovnávacího gólů.
Zanedlouho hrála mimo své pravidly vymezené území brankářka Lenka Kubíčková a byla vyloučena. Trest za ní odpykala Petra Ludániyová. Snaha nedostat gól jakoby probudila vítkovické spící princezny,  když Martina Dostalíková v oslabení zachytila přihrávku a v samostatném úniku na brněnskou brankářku zkušeně zakončila pod její tělo – 1:1.
Po oslabení se do slibně vypadající šance dostala Tereza Urbánková,  ovšem její sklepnutí ze vzduchu narazilo na dobře postavenou brankářku hostí. Tyčka zazvonila po podobně vypadající akci kapitánky Míši Kuzmíkové. Další střílenou přihrávku vyslala na bránu Monika Adamová, rozená Lauková,  a k překvapení všech se tento pokus zastavil až v síti za brankářkou – 2:1.
      Vedoucí gól Vítkovic vlil do soupeřek novou krev. Hned vzápětí nebezpečnou situaci před vlastní bránou hasila Niemcová, když se odvážně postavila do prudké střely mířící do okryté svatyně  Kubíčkové. Další akce však už znamenala vyrovnání z hole hostující Nataly Asfourové – 2:2.
      Na obou stranách se přiostřilo, lokty se míhaly hodně vysoko.Hned několik hráček muselo využít služeb zdravotnice. Hra se přelévala a spící království z prvního dějství bylo to tam.

Do třetí třetiny domácí doslova vlétly. Po 23 sekundách vytahovala hostující brankářka míček z branky po střele Míši Kuzmíkové, které asistovala Nikola Černá – 3:2.
O minutu později se mezi střelce poprvé v utkání zapsala Tereza Urbánková – 4:2.
Další změnu stavu znamenající kontaktní gól si zapsala hostující Medunová v páté minutě třetí třetiny – 4:3.
      Dalších pět minut se bojovalo o každý kousek hřiště, mnohdy až hranicí pravidel. Několik slibně rozvíjejících se akcí domácích skončilo přerušení hry, když „buldočky“ zastavovaly Vítkovické nedovolenými zákroky.
Drtivý tlak domácích dosáhl vrcholu v desáté minutě utkání,  když se podruhé trefila Dostalíková, kterou ke skórování vyzvala Alena Novákovská- 5:3. O pár vteřin přihrávala před bránu Černá a její prudkou přihrávku Tereza Urbánková šikovně tečovala za záda brankářky – 6:3.
Další střídání znamenalo repete úspěšné spolupráce Novákovské a Dostalíkové, když prvně jmenovaná vstřelila sedmý gól domácích a Martina Dostalíková si připsala bod za asistenci – 7:3.
      Další hřebíček do rakve rozpadající se brněnské obrany zabila Tereza Urbánková, která si tak připsala první hattrick v extralize, tentokrát za asistence Moniky Adamové- 8:3.
V patnácté minutě se trefila Zuzana Macurová, která zužitkovala přihrávku Dostalíkové.
Poté se utkání už pouze formálně dohrávalo.
      Vítkovické si připsaly první domácí výhru a to s vysokým skóre 9:3.

Překvapením skončilo nedělní utkání s FBS Valoz Olomouc.
Loňský nováček se v extralize evidentně oťukal a výměnou trenéra vyspěly hráčky také takticky.

Vítkovické,  jak se stává jejich špatným zvykem,  opět inkasovaly první gól. Během několika zápasů se jako bolavá pata hry Vítkovic ukázaly okénka v obraně,  které soupeřky využivají.Ve třetí minutě se až před domácí Lenku Kubíčkovou dostala Schaffnerová a skórovala – 0:1.
      Velmi účinnou taktiku aplikovaly Olomoucké hráčky, když přehustily střed hřiště, přes které se prakticky nedalo projít a pokud se podařilo dovézt míček na dostřel hostující brankářky Kořenkové, střely končily na blokujících obráncích či v rukou golmanky. V 17.minutě z dalšího ojedinělého výpadu před domácí branku se radovala z gólu Přikrylová – 0:2.
      Ve druhé třetině nepomohly ani taktické pokyny trenéra mužů Radomíra Mrázka a ženy opět dvakrát inkasovaly. Ve 26. a 33.minutě utkání zaúřadovala před Kubíčkovou Šimoníková a pro třetí třetinu se zrodilo nečekané skóre 0:4.
      Do posledního dějství vlétly lépe Vítkovické, když se ujala jedna ze střel Terezy Urbánkové,  která tak snižovala na 1:4. Času na obrat moc nezbývalo a na ženách šlo lehce rozeznat,  že sobotní kanonáda jim vzala mnoho sil,  které potřebovaly na dobývaní Olomoucké poloviny hřiště.
      Druhý gól ještě 6.minut před koncem zapsala Míša Kuzmíková, to však byla poslední změna skóre.
      Utkání tedy skončilo nečekanou prohrou domácích Vítkovic 2:4. Snad se tento výsledek do budoucna ukáže jako výchovný pohlavek.