Velecký, Deus: Slibujeme si získání nových zkušeností pro celý klub

18. června 2014, Vlaďka Zoubková

Kaisa Sittonen, Turkka Lehtinen, Tuomas Mustakallio. Jsou vám tito hráči povědomí? Od nové sezóny k nim přibudou další dvě finská jména!

Nyní do Vítkovic míří útočník Julius Jousi a obránkyně Mirva Laitinen, oba odehráli tři sezóny v nejvyšší finské soutěži Salibandyliiga.

Julius Jousi odehrál poslední sezónu za Westend Indians, kteří skončili na osmém místě, když ve čtvrtfinále podlehli pozdějším vicemistrům Classics. Během působení ve Westend Indians si Julius připsal šest bodů za jeden gól a pět asistencí. Okusil také hru za Loviisan Tor a M -Team. Finský útočník je známý nejen svou fyzickou hrou, ale i pro své technické dovednosti. Mezi jeho silné stránky patří mimo jiné rychlost a přesnost.

(foto: www.m-team.fi)


Mirva Laitinen se letos se svým týmem SB-Pro mohla radovat z titulu mistryň finské ženské ligy. K zisku prvenství pomohla třemi góly a jednou gólovou přihrávkou. Mirva se probojovala také do juniorské i ženské reprezentace Finska. Před dvěma lety se na mistrovství světa juniorek radovala ze zlaté medaile. Finská obránkyně se nebojí kontaktní hry a ve své zemi je také známá pro své rázné střely a kvalitní pohyb na hřišti.

(foto: salibandyliiga.fi)

Co si o angažování finských posil myslí vítkovičtí trenéři Jiří Velecký a Michal Deus?

Jiří Velecký:

Jakmile se objevila možnost hráčku angažovat, tak jsme si samozřejmě získávali informace a kontakty a je určitě inspirující, že se vše povedlo.

Silnou stránkou bude už jen to, že Mirva hrála ve špičkovém klubu ve výborné lize. Krom toho je to vysoká, silově vybavená hráčka s velmi dobrou střelou z větší vzdálenosti a takových v naší lize moc podobných neběhá. Slibujeme si získání nových zkušeností pro celý klub a všechny ostatní hráčky v týmu. Málo komu se poštěstí si zahrát v českém prostředí s cizincem a navíc třeba zrovna v tomto případě hráčkou, která ví jaké je to se stát mistryní světa. Nehledě na to, že jiný hráčský pohled přicházející z finského prostředí věřím, že všechny pozitivně obohatí.

Do týmu by se měla zapojit začátkem srpna. Na Czech Open ji snad už hrát uvidíme, ovšem jelikož je letos relativně brzy, tak bude záležet, jak se povedou vyřídit některé povinnosti, které jí zde čekají.

Michal Deus:

Zahraniční akvizice je vždycky lákavá, neboť může přinést spoustu nových a pozitivních věcí nejen do kabiny, ale i do celého klubu. A pokud se ještě jedná o kvalitního hráče, je přínos zpravidla veliký. Vítkovice mají se zahraničními hráči zkušenosti, a tak nepopírám, že jsme nakloněni těmto záležitostem. Nicméně, v tomto případě nepřišla iniciativa ze strany klubu, ale od samotných hráčů, kteří mě asi před několika týdny oslovili s tím, že získali výborné reference o našem klubu a že by měli zájem u nás působit a zda bychom i my měli zájem zahájit s nimi nějakou spolupráci, testování apod. Z jejich profesního a sportovního životopisu bylo patrné, že se jedná o typické Finy, tedy o zdvořilé, pracovité lidi s florbalovými nadáním a zkušenostmi z nejvyšší finské soutěže. I proto jsme se s nimi rozhodli zahájit jednání. Velkou zásluhu na jejich příchodu má Petr Juřiček, kterému se povedlo sehnat jim v Ostravě práci. Věřím, že vzájemná spolupráce bude pro obě strany pozitivní zkušeností.

Po florbalové stránce by mohli být oba přínosem. Mirva je reprezentantka Finska, takže kvalitu mít musí. Oba dosud hráli v nejvyšší finské soutěži. Julius je navíc typem, který nám dlouhá léta chybí. Je vysoký a silný a navíc je to univerzál. Sami jsme zvědaví, jak na tom budou. Jsou ze zahraničí, budou potřebovat čas na adaptaci. Nesmíme nic uspěchat. Samozřejmě nás ale budou muset o svých kvalitách přesvědčit. Do Ostravy přiletí 30. července a ihned se zapojí do přípravy. Na Czech open by tak měli být připraveni.

Co se týká dorozumívání se, myslím, že v dnešní době už to není žádný problém. Toki (Tokoš) je toho živým důkazem :-)

Přejeme oběma finským hráčům, ať se jim v Ostravě líbí a hlavně daří ve vítkovickém dresu!