Historky ze Superfinále. Jakých bylo dosavadních sedm ženských účastí?

13. dubna, Redakce

Už poosmé se Rytířky představí v partii, která je pro sezónu fatální a určuje její úspěch či neúspěch. Už poosmé se před nimi otevře opona Superfinále florbalu, které letos získalo titulárního partnera ve společnosti BigBoard.

Co přineslo dosavadních sedm účastí?

SUPERFINÁLE 2013: Poprvé v O2 Aréně, rozhodlo špatné střídání a Billá

Superfinále 2013 znamenalo pro ženy Vítkovic premiéru. V play off prošly přes Chodov do Superfinále až v sedmém rozhodujcím utkání, které se fanouškům na Dubině muselo zapsat do paměti tím, že si Rytířky vysloužily aplaus ochozů vestoje uř v polovině třetí třetiny.

Při své premiéře v O2 Aréně pak rychle prohrávaly 0:2, ovšem dokázaly srovnat. O všem tak rozhodla Denisa Billá, která v závěru třetí třetiny rozhodla ve prospěch tehdejšího Herbadentu. Historicky první střelkyní branky v Superfinále za ženy Vítkovice se v čase 50:18 stala Zuzana Halfarová.

SUPERFINÁLE 2014: Historické čisté konto Lenky Kubíčkové a první novodobý titul
V semifinále následovala o rok později další památná bitva s Chodovem, v Superfinále pak přišel dominantní výkon Rytířek, které porazily Herabdent 5:0 a ukončily jeho panování. Hrdinkou zápasu byla jistě Lenka Kubíčková, která se stala historicky prvním a dosud jediným brankářem napříč oběma kategoriemi, který dokázal udržet v českém Superfinále čisté konto. LeGo k tomu potřebovala 14 zákroků.

Druhým památným momentem je jistě také pumelice od mantinelu z hole Michaely Šponiarové, která otevřela skóre. Trenérská trojice es, složená z Tomáše Martiníka, Dušana Dudeška a Jiřího Veleckého tak začala nový příběh hegemonie nad českým ženským florbalem.

SUPERFINÁLE 2016: Paldies, Lauma! Aneb poprvé a naposledy výhra po nájezdech
Dlouholetá rivalita mezi Rytířkami a Lvicemi z Chodova se poprvé rozsekla až v Superfinále. A nutno říci, že v Superfinále 2015 se začal psát příběh nesmiřitelné superfinálové rivality, která ovšem zatím na konci každého svého dějství přinesla chodovský smutek a rytířské zlato. Nutno říci, že se tak stalo po roční absenci Rytířek v Superfinále

V roce 2015 se o to zasloužila především lotyšská gólmanka se švédským pasem Lauma Visnevska, která nahradila na pozici jedničky Lenku Kubíčkovou. Ta si splnila sen v Moře, Lauma pak výborným výkonem na nájezdy eliminovala šance Chodova. Za zmínku stojí také další dva momenty: nasazení Petry Mandátové na první nájezd, a také granát pod břevno z hole Adély Pantělejevové, která běžela celý nájezd s napřaženou holí.

SUPERFINÁLE 2017: Těžký direkt od Tigers
Podruhé a zatím naposledy prohrály Rytířky Superfinále v roce 2016. Není se na co vymlouvat, to utkání v Praze Vítkovicím vůbec nevyšlo, naopak soupeř zvolenou taktikou dominoval a utkání zaslouženě vyhrál.

Za zmínku stojí snad jen Dušan Dudešek, který pořádně zamotal hlavy České televizi, když sudímu Martinu Reicheltovi způsobem, jakým to umí jen a pouze on sdělil, že nesouhlasí s vyloučením Michaely Šponiarové. Dlužno říci, že pravdu měl také Zdeněk Skružný, který jako spolukomentátor Martina Kozáka pobaveně sdělil, že ukázal ještě málo z toho, co umí. A že toho umí dost, o tom mluví také jeho pět dosavadních titulů.

SUPERFINÁLE 2018: Koníčková nechala explodovat OSTRAVAR Arénu
Superfinále 2017 se poprvé nekonalo v Praze, ale v domácím prostředí OSTRAVAR Arény. A nejen Dušan Dudešek, ale celý tým zde složil povedený reparát. První ostravské Superfinále totiž získal výhrou 3:2 v prodloužení, kterou zařídila Hana Koníčková.

Dlouholetá česká reprezentantka, která před měsícem ukončila kariéru, tak uzavřela jednoleté angažmá na Dubině a přidala k finskému také český titul poté, co rozhodla v nastaveném čase.

SUPERFINÁLE 2019: Velká otočka a poslední střela Zuzany Šponiarové
Podruhé a zatím naposledy se Superfinále konalo v OSTRAVAR Aréně o rok později. Vítkovice v něm předvedly jeden ze svých, dnes již pověstných obratů a za stavu 6:6 se muselo prodlužovat.

Utkání se vepsalo do historie především provedením poslední branky: jako žolík totiž naskočila do utkání předtím dlouhodobě zraněná Zuzana Šponiarová, která ale v prodloužení tak dlouho a tak mocně žádala o finální přihrávku, až se dočkala a nechytatelně zavěsila. Nevěřícný výraz dnešní komentátorky domácích utkání Chodova Markéty Svačinové hovořil za vše a dost možná si nezadal s emocemi fanoušků Vítkovic.

Tým pod vedením kapitánky Alžbety Ďuríkové tak zakončil fanstatickou sezónu, kterou už v lednu vyšperkoval dalšími historickými stříbrnými medailemi z Champions Cupu, který se konal ve švédském Gävle.Tým tak navázal na úspěch z roku 2014, kdy se totéž povedlo vůbec při první účasti. Vítkovice jsou tak dosud jediným ženským týmem, kterému se v obou formátech podařilo dostat do finále.

SUPERFINÁLE 2021: Zatím poslední titul vystřílela hattrickem Husková
Po roční covidové přestávce se s pandemií musela smířit také další sezóna, a tak se Superfinále hrálo asi kilometr od O2 Arény na Podvinném Mlýně.

Rytířky předvedly další skvělý obrat, vybojovaly si prodloužení, které rozhodla Barbora Husková. Ta tak v zatím posledním Superfinále s účastí Rytířek zapsala hattrick.

JAKÝ PŘÍBĚH NAPÍŠE SUPERFINÁLE 2023?

 
 

Zápasy

Neděle 16.4.2023
 

Bleskovky

KEMP Vítkovice

Nová stránka 1

Seznám přihlášených hráčů na kemp

Emma Alter
Lukáš Balica
Jakub Ďatka
Kristián David
Tomáš Demjan
Aleš Fiala
Patrik Fiala
Josef Franek
Jakub Grabiec
Lukáš Hejna
Viktorie Honusová
Jaroslav Hýbl
Radek Juřica
Tomáš Kempný
Jakub Klčo
Tomáš Křístek
Aleš Křížovský
Daniel Matúš
Dominik Matúš
Lucie Olejníková
Vít Prchal
Vojtěch Prchal
Michal Rozsypal
Dominik Schenk
Michael Scholz
Tomáš Scholz
Patrik Skácel
Ondřej Skácel
Vojtěch Sordyl
Filip Šiška
Jakub Urbánek
Posledních 15 volných míst
St 31.5.

Trénink brankářů nebude

Zítra, tedy 30. května se trénink brankářů ruší z důvodu vytížení hráčů elitních týmů
Po 29.5.

24. 5. bez gólmanů

Trénink gólmanů je ve středu 24. května zrušen.
Čt 18.5.

Tabulka

P. Tým Z S B
1. Tatran Střešovice 26 253:75 78
2. Vítkovice 26 229:106 63
3. Předvýběr.CZ Florbal MB 26 200:112 61
4. Bohemians 27 230:179 55
5. Sparta 27 146:122 51
6. Chodov 26 187:129 49
7. Ostrava 26 141:154 37
8. Black Angels 26 163:182 36
9. Liberec 26 139:192 28
10. Vinohrady 26 126:171 26
11. Česká Lípa 26 148:195 25
12. Sokoli Pardubice 26 111:209 20
13. PSG Panthers Otrokovice 26 112:220 15
14. FB Hurrican Karlovy Vary 26 103:242 5

Partneři

Město Ostrava Tempish MS kraj DAV ExeSport
Copyright © 2023 1. SC TEMPISH Vítkovice & eSports.cz, s.r.o.
Nastavení cookies