Jan Jelínek: Nekončíme! O semifinále se porveme

04. října 2013, Jakub Nohavica

Zachoval se jako správný kapitán. V závěru první třetiny úvodního vystoupení na Poháru mistrů ve finském Tampere proti favorizovanému švédskému mistrovi z Falunu zastavil gólem zběsile se rozjíždějící kanonádu soupeře a po zásluze byl vyhlášen nejlepším vítkovickým hráčem zápasu. Přesto musel Jan Jelínek se svými spoluhráči skousnout vysokou porážku 3:10. Nebýt však trefy čtyřiadvacetiletého obránce první formace Ostravanů, mohl duel s hlavním kandidátem na celkový triumf dopadnout ještě mnohem hůř.

Máte za sebou první vystoupení na Poháru mistrů ve finském Tampere. S favorizovaným švédským mistrem z Falunu jste ve čtvrtek dopoledne prohráli 3:10. Jaké máš z toho zápasu pocity?

Trochu mě štve, že jsme úplně neprodali náš potenciál. Když to přeženu, tak Falun se ani pořádně nezpotil a úplně v pohodě si dokráčel k výhře. Nebyli jsme sebevědomí a nehráli tak dobře, jak bychom chtěli. Jejich tým je samozřejmě pořád někde jinde, než ten náš, mohli jsme je ale potrápit víc. Můžete vysoko prohrát, ale s klidem si po zápase říct: jo, podali jsme naše maximum, bohužel to nestačilo. To ale nebyl v utkání s Falunem tak úplně náš případ. Mrzelo mě, že tak brzy bylo po zápase.

Právě na to jsem se chtěl zeptat. Vám vůbec nevyšel vstup do utkání. V 18. minutě jste prohrávali 0:5. Čím si to vysvětluješ? Byl tam třeba až přílišný respekt z nesmírně silného soupeře?

Jo, vnímal jsem to tak. Ten respekt tam byl velký. Bylo vidět, že kvalita švédské ligy je úplně jinde, než úroveň naší ligy. Bylo to mnohem rychlejší, fyzicky náročnější. Člověk si řekne: jo, jsem nemotivovaný, jdu do toho. Ale když nemáte s takovými zápasy zkušenosti, musí se to taky projevit.

Minutu před koncem první třetiny jsi vstřelil první týmový gól na turnaji a přibrzdil tak hrozící švédskou kanonádu. To bylo určitě dobře. Pro vás všechny…

Jo, souhlasím. Myslím, že v první třetině nám to vůbec nešlo. Od chvíle, kdy jsme snížili na 1:5, jsme postupně zjišťovali, že jsou to taky jenom lidi a ne stroje. Zlepšovalo se to. Zvedali se jednotlivci a tím i celý tým. Je ale taky třeba říct, že když si vypracovali to pětibrankové vedení, o něco polevili, už nebyli tak důslední a hladoví po gólech.

Na desetibrankové příděly nejste zvyklí. V lize by se mluvilo o velkém propadáku, trapasu. Prohrát takovým rozdílem se šampionem ze země úřadujících mistrů světa, to zase ale není taková katastrofa…

Tak jasně. Vyhráli švédskou ligu, nejlepší soutěž na světě. Těžko hledat v současné době někoho silnějšího, než je Falun. Je to takový florbalový Real Madrid, Barcelona. V jejich lize bylo osm našlapaných mužstev, která se mohla stát mistry. A dokázali to právě oni. Potvrdili svou obrovskou kvalitu.

Vzhledem k tomu, že Falun v zahajovacím utkání turnaje porazil finský Classic 5:1, zůstáváte ve hře. Právě s domácím týmem si to v pátek od 17 hodin rozdáte o postup do semifinále. Jak vidíš vaše šance?

Očekávám jiný zápas než s Falunem. Oni jsou tak sebevědomí, že to přechází do arogantnosti, a to by mohla být nakonec naše výhoda. Narážím teď na to, že by nás mohli podcenit. Jsem si jistý, že po tom, co viděli, jak jsme dostali od Falunu desítku, půjdou do zápasu s tím, že nám ji naloží taky. Vím, o čem mluvím. Loni jsem tady v Tampere shodou okolností odehrál sezonu za konkurenční Nokian a jejich chování tak moc dobře znám. Jsou to, jak se říká, velcí mistři světa. Porazit se tak můžou ne špatnou hrou, ale vlastní náturou. Uvidíme. Rozhodně máme větší šanci uspět, než proti Falunu. O semifinále se porveme.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s redaktorem Deníku Jakubem Nohavicou.